Současná právní a politická situace v ČR

Většina lidí v Česku se asi shodne ne tom, že situace (politická, ekonomická, a právní) není ani zdaleka ideální, nebo spíše stojí za pytel. Lidé jsou různí, každému vadí, něco jiného, ale výsledek je stejný.

Právní model

Pokud by se na věc podíval pozorovatel někdy v budoucnu a čerpal by z faktů, mohl byříci, že tehdejší lidé si spokojeně žili v demokracii, neřešili existenční problémy a nebyly pod politickým tlakem. Situace je ale bohužel trochu složitější, soudnictví se dostalo do fáze, kdy je nad racionalitu postaveno slovíčkaření v zákonech a poučkách jenž stanovila banda nešťastníků vydávající se za vůdce státu a národa. Pravděpodobně se naše soudnictví zhlédlo v našich přátelích za velkou louží, kde o soudní spory prošpikované absurditami není rozhodně nouze. Navíc je v soudnictví cítit vliv a zájmy určitých jedinců a skupin, jenž mývají jiný metr, než ostatní. Ne že by tomu tak v historii někdy bylo jinak, většinou to však bylo oficiální a nyní je tento jev spíše veřejným tajemstvím.
Když se na situaci podívám okem nenapravitelného optimisty, je nutno říci, že z hlediska svobody, bezpečí a celkové úrovně žití, je tato doba jednou z nejlepších v dějinách lidstva. Ano, dvě generace jsme ve střední Evropě nezažili válku, medicína je na nejvyšší úrovni, netrápí nás hladomor, nebo epidemie, fajn. Na druhou stranu mě to nutí k zamyšlení nad tím, jak je to sakra možný? Za přibližně 5000 let lidských společností organizovaných do státních útvarů, jsme nedokázali vytvořit společnost, kde by se spokojeně žilo všem obyvatelům? Žijeme ve společnosti, která přeje hrstce vyvolených, ať už proto, že se dobře narodili, nebo díky svým nadprůměrným schopnostem, i když pravda od starověku se jejich poměrný počet ve společnosti zvýšil. A zbytek je tu pro to, aby pokojně pracoval celý život. Opravdu radostná vize. Nemůžeme se pak divit, že některé tyto včeličky, to prostě přestane bavit. Pokud jejich rozhozčení ze systému a svých vyhlídek na budoucnost přeroste přes zábrany, které byly (možná) dány výchovou a společenským tlakem, uchýlí se tento rebel k činostem jako je okrádání ostatních. Co na to elita zákonodárných mudrců? Dle hesla „nehas co tě nepálí“ to přehlíží, většinou je lepší zůstat stranou míst s největší kriminalitou, pokud jsou dostatečně „šikovní“ pořídí si ochranku.
Další zajímavá věc jsou hrdí strážci zákona. Jejich špičky ovládány všudypřítomno loby nejrůznějších skupin eliminují cokoliv, co by snad jen trochu mohlo vést k očištění společnosti. Nelze se divit, že příslušníci policie se silně nedostačujícími platy a značně omezenými pravomocemi, jsou tak trošku vágní, co se týká potírání zločinu, zejména té nejvyšší úrovně. Aby taky ne, pokud vystrčí prsty, okamžitě přes ně dostanou, běda kdyby si chtěli vyšlápnout na někoho vysoce postaveného… Pohled na policii je ale taky zvláštní u běžných lidí. Při jakémkoli náznaku zásahu ať už slovního či fyzického lze slyšet výkřiky typu „Policejní brutalita“, běžné je na tmavě oděné příslušníky zvyšovat hlas, odvážnější se uchýlí i k vulgárním nadávkám, prostě je jasné, že respekt před muži a ženami zákona se dávno vytratil, snad jen za volantem, má většina lidí sevřenou zadnici, pokud je zastaví silniční kontrola. Jenže pak nastane situace, kdy můžeme policii potřebovat a najednou by se hodilo, kdyby policie měla svůj respekt, kdyby uniformovaní jinoši zašli do zaplivané zastavárny, vzali vám zcizenou věc ve jménu zákona a ještě se na Vás usmáli jako Bruce Willis, no jo ale kdeže, nestane se nic.
Rozložená policie se samozřejmě hodí zákonodárcům, vládnoucí elitě a všem těm lobbistům, co za nimi stojí, vždyť do každého zákona, kde to má budoucí využití, jsou vtěsnána zadní vrátka, takový „hack“ do programu, kterého se dá využít k tomu, že je možné dělat věci (nechci říkat protizákonné, protože to právě nejsou) evidentně poškozující společnost naprosto v souladu s pravidly. Jak je možné, že je v souladu s pravidly společnosti, že si někdo půjčí od společnosti, kterou kupuje a jako majitel si následně dluh odpustí? Jak je možné, že za očividně nevýhodný výběr veřejné zakázky, nenese nikdo trestně-majetkovou zodpovědnost? Kdo by takové zákony chtěl, ti co využívají právě těchto zadních dvířek, těžko a ostatní je nemají právo schválit, tudíž opět jsme na mrtvém bodě.

Napsat komentář

Your email address will not be published.