Cílem tohoto dokumentu není zmiňovat oficiální pravidla, která si můžete přečíst na stránkách agentur jako australiaonline.cz nebo jiných, které i přes svou užitečnost, postrádají zapojení konkrétních zkušeností a možná i kliček v pravidlech, či různá doporučení. Cílem tohoto dokumentu, je předkládat rady ohledně krátkodobého, ale i dlouhodobého vycestování do Austrálie (v češtině), samozřejmě nutně subjektivním stylem. Budu se snažit o co největší srozumitelnost a pokud nabydete dojmů, že je třeba něco doplnit, nebo opravit, neváhejte mi to napsat na email forum@hadankar.net. Rád to sem přidám, moje zkušenosti s Austrálií jsou totiž pouhých 7 měsíců, takže jsem Greenhorn. Nicméně by měl tenhle dokument sloužit jako text, který bude předáván dál, pro účely zamezit neustálému odpovídání na stejné otázky.
Čili začněmež:
Je možné pracovat v Austrálii na černo (tj. turistická víza ap.)
Ano jde to, ale chce to víc štěstí a než v případě víza opravňujícího k alespoň nějaké práci, popřípadě kontakty. Zaměstnavatelé se spíš budou zdráhat dát práci někomu na černokněžníka bez doporučení, popřípadě někomu koho neznají. Každopádně hrozí rizika, která jsou popsána v následujícím bodě, i když se to dle mého názoru těžko prokazuje a těžko se na to přichází. Takže možnosti tu jsou, ale jsou ještě omezenější, než v případě například studentského víza (nicméně nemusíte chodit do školy a platit za ní).
Co mi hrozí, když na mě přijdou, že pracuji na černo?
Existuje zakaz do krajiny na rok, na 3 roky a maximalne na 10 let a to se dava jen vyjimecne ( prodej drog, vrazda atd. ) takze kdyz ho chytnou jak pracuje na cerno, tak ho poslou domu a dostane zakaz max. na 3 roky. – zdroj Facebook – komentář v diskusi
Pokud mám studentské vízum, je možné pracovat víc?
Pokud máš studentský vízum (popřípadě partnerský ke srudentovi) platí omezení na 20h týdně (výjimkou jsou prázdniny). Je samozřejmě možný se domluvit se zaměstnavatelem, aby hodiny přes tuto dobu platil cash. To ale vyžaduje, aby měl na to koule :). Nicméně je tu ještě jiná možnost, taková polooficiální a tou je zřídit si Australia Business number (ABN). Pak děláte faktury, které jdou napsat na úkol a ne na hodiny, takže se nikdo nic nedozví, kolik jste vlastně pracovali. Žádat můžete online a je to zadarmo, trvá to chvilku a potřebujete TFN (Tax File Number). Za sebe dvě doporučení: Do oboru podnikání dejte webdesigner ať jdete dělat cokoliv a na otáku, jestli už jste začali podnikat kroky ohledně businessu odpovězte ano. Tohle je dokument, kterej jsem napsal dávno, jako pomoc při vyplňování žádosti, doufám, že to pomůže.
Jak je to s pracovním vízem?
V tomto případě je dobré znát oficiální pravidla. V případě pracovního víza musí být samozřejmě všechno ofiko.
Pracovní vízum samozřejmě lze získat, nicméně potřebuješ předem zajištěný místo ve firmě (sponsorship), což znamená, že firma o tebe musí dost stát a být přesvědčena o tvých kvalitách, neboť mají dalších mnoho zájemců. Je to těžší (řekl bych až megatěžký), pokud chceš pracovní vízum jenna chvilku, to samozřejmě ještě sníží tvojí hodnotu pro firmu, která tě potenciálně bude chtít zaměstnat / sponzorovat (připomínám že sponsorship stojí cirka 5000$ na rok a obnáší pravděpodobně dost birokracie, jak je zvykem v Austrálii).
U tohoto bodu bych byl rád, kdyby se našla nějaká dobrá duša a eventuelně to nějak rozšířila upřesnila, nemám s tímto moc zkušeností
Co když chci v Austrálii zůstat?
Samozřejmě v této situaci šance na pracovní vízum, trvalý pobyt (a následně občasntví) větší. Nicméně cesta je to dlouhá, vyžaduje hodně financí a úsilí. Vzhledem k tomu, že do Austrálie se snaží dostat pravidelně mnoho přistěhovalců, má Austrálie velmi propracovanou a striktni imigrační politiku. Zde jsou možnosti pracovních víz. Celkem dost možností, co? Za tu dobu, co jsem v Austrálii jsem dospěl k přesvědčení, že v Austrálii imigranty chtějí, ale zatraceně precizně si vybírají. Jednoduše řečeno: Chtějí vzdělané, zdravé, pracovité lidi v produktivním věku, co umí Anglicky, nebo jinak ty co mají peníze a přinesou je dovnitř. Takže když se se chcete přestěhovat můžete svojí profesi najít na seznamu specialistů, jenže stejně musíte minimálně složit zkoušku z jazyka a pobít v Austrálii pár let před tím, než dostanete občanství a sami si najít práci v oboru. Nejsem si jist, jaká víza v tomto případě můžete mít. Pokud si tím projdete, měli by vám dát občanství. Pokud váš obor na listu není, máte možnost jít na studentská víza, udělat zkoušku z jazyka (IELTS), pak vystudovat univerzitu, nebo professionální školu nejlépe v oboru, co je na seznamu a pak si najít firmu, která by vás sponzorovala no a pak snad občanství.
U tohoto bodu to platí, možná ještě s větší důležitostí, že by potřeboval doplnit, takže předem díky
Pro další inspiraci ohledně Austrálie, jsou na tomto blogu další příspěvky, co se Austrálie týkají, doufám, že to pomůže.
Jak je v Austrálii draho?
Jednoduchá odpověď – hodně. V porovnání nejdražších měst světa pro rok 2014 jsem viděl Sydney i Melbourne v TOP10. Takže pokud jedeš do Austrálie jenom cestovat, tak tě asi vítr v peněžence lehce překvapí, nicméně při delším pobytu spojeným s prací se to vyrovná, protože se jednoduše vydělává v přepočtu víc. Nicméně ne všechno je tak dramaticky drahý, při porovnání s Českem. Obecně potraviny jsou dražší 2-3 krát, hodně ušetříte nakupováním v Aldi (něco jako Lidl), popřípadě nakupovat větší balení a naopak o hodně víc utratíte při nákupech v lokálních Convenience shopech, není to jako ve Vietnamských večerkách u nás – Albert + 20%, ale o dost víc než Aldi, Coles, Woolwoths, což jsou tři největší supermarkety a jiné tu v podstatě nejsou (Safeway je Woolworths :)). Maso je překvapivě levný, zato hodně drahá je třeba zelenina. Jinak drahý je ubytování, zvláště v některých oblastech a různé služby jako opravy, taxíky a cokoliv, kde je nutná nějaká práce někoho v Austrálii, vstupy na sportovní, nebo zábavní akce, zábavní parky, zoo, jídlo v restauracích (kromě akcí fastfoodů) a pivo!!!. Naproti tomu, levnej je benzín (levnější než v ČR -03/2015) a zboží, který se nemusí nutně vyrobit v Austrálii, nebo má minimálně konkurenci z venčí a dá se skladovat tzn.elektro a elektronika včetně počítačů a mobilů, značkové oblečení (kromě bot :)), kola, auta. To vše je v přepočtu porovnatelný, nebo o malinko dražší, než v ČR, je to asi taky důvod, proč tu jezdí tolik Porsche a Ferrari :), je to tu prostě pro ně za hubičku. Více zde.
Jak sehnat bydlení?
Drtivá většina backpackerů používá gumtree, kde jsou denně ráno nový nabídky a na večer jich je většina rozebranejch :). A většina nabídek na gumtree je sdílení bytů (shareroom, sharehouse atp.). Jenže pozor na to, zvažte kolik lidí bude celkem v byťe (popřípadě v pokoji) a kolik máte k dispozici koupelen, záchodů a kuchyní. Rozhodně nechoďte bydlet k někomu, kdo vám od začátku nesedí, nebo působí nespolehlivě. Každopádně sepište smlouvu, ať se máte na co odkazovat. Bond se dá složit na účet poskytovaný vládou (nemám zkušenost), což může být do jisté míry záruka, že se vrátí :). Pokud chcete zůstat déle na jednom místě, je výhodnější si pronajmout svůj vlastní dům, nebo byt. Máte šanci se dostat na mnohem nižší ceny za ubytování a můžete ho poměrně (záleží na dohodě s majitelem) libovolně sdílet, pronajímat pokoje atd. Vyžaduje to ale, se upsat na delší dobu, složit vyšší bond a většinou nutnost opatřit vlastní nábytek a vybavení (něco se dá najít na ulici – našel jsem mikrovlnku, rychlovarku, kancelářskou židli atd.). Při stěhování jsem se setkal s lidma, co za cenu jen nepatrně vyšší, než já s partnerkou platil za pokojík v síleném bytě (cca 300$/týden), pronajímali baráček, nebo byt. Zaměřte se taky na to, jestli je ubytko včetně služeb (bills), nebo bez. Ze zkušeností za 2-pokojovej byteček se platilo (celkem pro 3 osoby) 180-200$ za měsíc. Připomínám, že vše bylo v Melbourne – St. Kilda. Cena ubytka se samozřejmě odvíjí od oblasti. Překvapivě poměrně levně se dá ubytko sehnat v centru (CBD), je ale třeba počítat se sdílením s poměrně vyšším počtem osob, pak následují nejbližší oblasti okolo centra, které jsou velmi drahé (v Melbourne např. Southbank, Port Melbourne nebo Albert Park) a jak se vzdalujete od centra, tak ceny ubytování klesají (samozřejmě víc klesají dále od moře a v Melbourne platí, že oblasti na východní straně jsou lehce dražší, než na západní).
Kde najdu v Austrálii českou ambasádu?
Embassies jsou pouze v Canberre, consulates v Sydney a dalších městech. Obecně jednoduché záležitosti vyřídí na lokálním konzultátu s tím, že v Sydney toho umí trochu víc a pokud potřebujete něco extra, musíte na ambasádu do Canberry. Stránky, na které se dostaneš odkazem obsahují telefoní čísla, takže pro konkrétní situace je lepší tam cinknout.
Částečně převzato z příspěvku na facebooku
Jaké je obecně počasí v Austrálii?
Tato otázka je položené velmi hloupě, asi tak jako: „Jaký je počasí obecně v Evropě?“. Austrálie je obrovská (je o něco menší než Evropa, ale stejně dost), takže počasí se samozřejmě diametrálně liší.
Victoria (Melbourne) – vzhledem k tomu, že leží v mírném pásu, tak je počasí podobný jako v ČR, jenom je brutálně nestabiln. Místní říkají „four seasons in one day“ (někteří říkají dokonce one hour :)), což je dost blízko pravdě. Setkal jsem se s počasím, kdy jeden den bylo přes den 37 stupňů a den na to 16. Nekecám. Prší tu taky celkem často a bejvá tu silnej vítr, zejména v Melbourne u moře. Takže pokud přijedeš v zimě, připrav se na kosu a to většinou i doma, protože Australani si na zateplení domů zrovna nepotrpí. Občas mívají místní přímotopové radiátory, ti měkčí, tvrďáci je nemají a chodí v 5ti stupních běhat ven v tričku a kraťasech. Více zde.
Samozřejmě více na sever je tepleji a tepleji (až po Darwin, kterej je v tropech), ale pro tyto oblasti bych byl rád, kdyby to napsal někdo, kdo tam pobýval delší dobu, já mám zkušenosti jen s Melbourne.